Arctic Berries och gurksalladerna i nya burkar

Herkkumaa tar ett stort kliv framåt i fråga om förpackningsinnovationer

Vi har redan länge sökt lösningar som skulle ge konsumenterna möjlighet att välja en annan förpackning än glasburkar. Nu är detta snart verklighet. Vi investerade i en burkförpackningslinje och börjar producera Arctic Berries sylt och gurksallad i burkar som är gjorda av papper och plast. Burkarna är desamma som de bekanta gräddfilsburkar och nudelkoppar som finns i affärerna.
Pappret som används vid tillverkningen av burkarna kommer från förnybara källor och hela burken kan enkelt återvinnas. Burken har designats så att den också innehåller 15 procent mindre plast än motsvarande burkar och tillverkningen av dessa orsakar till och med 16 procent mindre koldioxidutsläpp än tillverkningen av vanliga burkar. Med dessa nya förpackningar och investeringar vill vi dra vårt strå till stacken i kampen mot klimatförändringen och göra en investering i det finska arbetets framtid.
Vi hoppas att de nya produkterna ska vara tillgängliga i affärerna redan i år!

Källor: Duosmart burkar

Aktuellt

Mot ett omfattande välfärd

I januari 2025 inledde Herkkumaa ett mångsidigt samarbete med leverantören av välbefinnandetjänster Wellbeing Superstars för att stärka personalens välbefinnande och motståndskraft. Samarbete ger en ny typ av energi till vardagen och erbjuder medarbetarna mångsidiga verktyg och inspiration både på kontoret och i produktionen.

Läs mer »
Herkkumaa
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.